Otec Norberto opět na nohou

Uplynul již více než rok od chvíle, kdy terénní vozidlo otce Norberta Pozziho najelo na minu poblíž města Bozoum ve Středoafrické republice (SAR).

Co se od té doby změnilo? Bohužel, jeho život už není stejný, přeci jen přišel o levou nohu, ale dělá už první krůčky s protézou, kterou si pořídil díky štědrosti mnoha lidí z celého světa. Bude ještě nějakou dobu trvat, než se bude o. Norberto moci vrátit do Středoafrické republiky na své misijní území. V listopadu jsme přinesli s o. Norbertem rozhovor o této události a jeho životě poté v inzertní příloze Katolického týdeníku, kterou najdete u nás na webu. Rozhovor je na str. 14-15.

Pokud jde o misie, o. Norberto pečlivě poslouchá, aby mu neunikly žádné zprávy přicházející z „jeho“ Středoafrické republiky. Jaká je tam situace dnes? V oblasti kolem města Bozoum, kde se stala nehoda, se situace zlepšila, ale v severozápadní části země ležící ve stejné diecézi se bezpečnostní situace naopak zhoršuje.

Nová Toyota v Bozoum

Sbírka na pokrytí nákladů této mimořádné události předčila všechna očekávání. Bylo možné nejenom pokrýt veškerou nutnou lékařskou péči a pořídit vhodnou protézu, ale také zakoupit novou Toyotu, která nahradila tu, kterou zničil výbuch. Jedná se o dost drahá auta, speciálně vybavená pro africké nezpevněné cesty. Bez podobného auta není možné se vůbec dostat do vesnic, kde působí misie a kde máme také naše projekty (zejména program Škola hrou v SAR). Těmito auty se i my dostáváme na monitoring našich projektů. Nový off-road dorazil do Bozoum 26. prosince jako skvělý vánoční dárek. Misie v Bozoum je zaměřená na pomoc chudým a sama by podobné náklady nikdy nemohla pokrýt.

Tímto společně s našimi partnery moc děkujeme všem dárcům (bylo jich více jak 800!), kteří pomohli všechny tyto výdaje ve výši 44 000 eur pokrýt. Pár jich bylo i od nás, z České republiky, a tak jsme i my mohli přispět. Více o sbírce najdete zde. Všem dárcům moc děkujeme!