Nášlapné miny a exploze auta našich partnerů

O tom, že je Středoafrická republika (SAR) velice křehká země, jsme se mohli opět přesvědčit tento týden. V poslední době se hojněji objevují na severozápadě země nášlapné miny. V oblasti pracují naši partneři, bosí karmelitáni, a realizujeme tam hned několik našich projektů.

Od začátku roku bylo v této oblasti nahlášeno již 14 incidentů. Jeden z nich se stal minulý pátek 22 km od Bozoum. Auto bosých karmelitánů řízené italským knězem Norbertem Pozzi najelo na minu, která explodovala, a poté havarovalo. Řidič byl v kritickém stavu evakuován nejprve do nemocnice do Bozoum, poté vrtulníkem do nemocnice OSN v Bangui (SAR) a následně do Kampaly (Uganda). Jeho stav je stabilizován. „Měli jsme opravdu strach o jeho život“, napsal Federico Trinchero, představený řádu bosých karmelitánů v SAR, ve zprávě svým partnerům. Více se dočtete na blogu Aurelia Gazzery.

Norberto Pozzi při návštěvě venkovských škol, duben 2016, archiv SIRIRI

Norberto Pozzi žije v SAR od roku 1980 a je zodpovědný za misii v Bozoum. Mimo jiné má na starosti aktivity v rámci našeho programu Škola hrou. Zrovna tento týden měly začít práce na didaktických nástěnných kresbách ve vesnických školách. V autě byl proto také koordinátor vesnických škol – další z našich blízkých spolupracovníků. Ten vyvázl bez viditelných zranění, následkem pádu ale cítí bolesti a je v dočasné pracovní neschopnosti.

Bezpečnostní rizika neustále vyhodnocujeme a všechny naše projekty přizpůsobujeme místním podmínkám. Z tohoto důvodu jsme ve spolupráci s místní organizací Centre des martyrs de Fatima natočili didaktická videa pro učitele. Ta umožní učitelům připomenout si obsah školení a používat metody programu po celý rok ve výuce, nezávisle na přítomnosti evropských školitelů. Videa jsou k nahlédnutí ve francouzštině na našem Youtube.