Afrikány pro Afriku

Afrikány pro Afriku jsou příkladem kontinuální a dlouhodobé práce s dětmi v oblasti globálního rozvojového vzdělávání. Vysazením jedné rostlinky mohou děti pomoci někomu na vzdálené straně světa a uvědomí si tak lépe princip sounáležitosti. Zároveň se o rostlinku ve škole starají a přijímají a učí se tak zodpovědnosti. Sázení je navíc baví, a tak jde o příjemnou aktivitu, která je zároveň i pro obě strany prospěšná. Vypěstované afrikány pak totiž škola prodává a výtěžek věnuje na projekty SIRIRI ve Středoafrické republice.

Jak projekt probíhá?

Na jaře přijdou naši dobrovolníci k vám do školy a s dětmi postupně vysadí a přesazují afrikány, rajčátka a bazalku a přitom si společně povídají o Africe. Po dvouměsíční péči děti rostlinky prodávají a výtěžek putuje na projekty SIRIRI do Středoafrické republiky. Na konci školního roku či na začátku toho dalšího nabízíme navíc pro zapojené třídy interaktivní prezentace (kvízy o Africe, promítání fotek, povídání o nejrůznějších problémech, které se nás týkají, a o tom, jak my sami můžeme přispět k jejich řešení – třeba malým krůčkem, jakým je vysazení afrikánu).

afrikany1

Z důvodu uzavření škol kvůli pandemii se promeškala vhodná doba na výsev afrikánů ve školách. Připravili jsme pro vás pracovní list pro děti (a rodiče). V něm se děti dozví něco o Středoafrické republice, o tom, jak je možné v této zemi pomáhat. Součástí je podrobný návod, jak si děti doma mohou vypěstovat rostlinky.

Pracovní list najdete zde.

V roce 2022 se do projektu zapojilo 5 škol, z toho se 3 povedlo vypěstovat tisíce sazeniček a prodat je ve svém okolí. Ve všech školách pak proběhly interaktivní přednášky o Středoafrické republice.