Afrikány pro Afriku

Afrikány pro Afriku jsou příkladem kontinuální a dlouhodobé práce s dětmi v oblasti globálního rozvojového vzdělávání. Vysazením jedné rostlinky mohou děti pomoci někomu na vzdálené straně světa a uvědomí si tak lépe princip sounáležitosti. Zároveň se o rostlinku ve škole starají a přijímají a učí se tak zodpovědnosti. Sázení je navíc baví, a tak jde o příjemnou aktivitu, která je zároveň i pro obě strany prospěšná. Vypěstované afrikány pak totiž škola prodává a výtěžek věnuje na projekty SIRIRI ve Středoafrické republice.

Jak projekt probíhá?

Na jaře (nejlépe na začátku března) si pedagogové zapojených škol připraví vše, co budou potřebovat pro výsev a pěstování rostlin – nejvhodnější jsou afrikány, rajčátka či bazalka. Semínka spolu s dětmi vysejí, po nějaké době také přesadí každou rostlinku zvlášť do jiné menší nádoby (např. kelímek od jogurtu). Po dvouměsíční péči děti rostlinky prodávají a výtěžek putuje na projekty SIRIRI do Středoafrické republiky.

afrikany1

Během covidové doby jsem připravili pracovní list pro domácí použití. V něm se děti dozví něco o Středoafrické republice, o tom, jak je možné v této zemi pomáhat. Součástí je podrobný návod, jak si vypěstovat rostlinky. Listem se můžete také inspirovat pro práci ve třídě.

Pracovní list najdete zde.

NOVĚ: Video-NÁVOD NA VÝSEV je na našem Youtube!

Na konci školního roku či na začátku toho dalšího nabízíme zapojeným třídám či skupinám dětí interaktivní prezentace (kvízy o Africe, promítání fotek, povídání o nejrůznějších problémech, které se nás týkají, a o tom, jak my sami můžeme přispět k jejich řešení – třeba malým krůčkem, jakým je vysazení afrikánu). Prezentace adaptujeme věku a počtu dětí.

V roce 2023 se do projektu zapojilo 12 škol, některým se povedlo vypěstovat tisíce sazeniček a prodat je ve svém okolí. Ve většině škol pak proběhly interaktivní přednášky o Středoafrické republice.

Přidáte se letos i Vy? Uzávěrka přihlášek je 29.2.2024!!! Pište na: siriri@siriri.org