Materiální pomoc dorazila do cíle!

Nestává se nám to moc často, ale občas posíláme do Afriky i materiální pomoc. Jedná se především o věci, které se ve Středoafrické republice (SAR) a v jejím okolí špatně shání nebo jsou úplně nedostupné a jsou prospěšné nebo přímo potřebné pro naše projekty či pro aktivity našich partnerů. Vše vždy hodně zvažujeme, protože je to logisticky a finančně velice náročné a zdlouhavé. Většina těchto darů totiž čeká celé dlouhé měsíce na dopravu do Afriky kontejnerem z janovského přístavu.

Rádi bychom se s vámi podělili o naši radost, že v průběhu podzimu naše zásilky dorazily do jejich cílů – do různých míst v SAR.

 

4 banánovky vlny do Baora

Možná si vybavujete sbírku vlny a příze na pletení a háčkování z minulého roku. Díky vám všem se nám podařilo nakonec posbírat 4 banánovky této komodity, která se v SAR vůbec nedá sehnat. Možná si říkáte, k čemu vlna v Africe, vždyť tam je teplo. Ne vždycky a ne všude. V Baoru, kam vlnu posíláme, klesají ranní teploty v období dešťů k pouhým 10 stupňům. Lidé pak na sebe oblékají vše, co najdou.

Miminka jsou pak často zabalená ve vlněných dekách či v pletených svetříčcích a čepičkách. Ty jim pletou jejich maminky, které se to učí během hodin ručních prací, které vedou italské a malgašské sestřičky. Klubíčka vlny tedy umožňují naučit se plést či háčkovat a rozšířit tak své možnosti k získání obživy (hotové deky a svetříčky se dají dobře prodat třeba na trhu).

Ženy mají z vlny obrovskou radost! A my se již těšíme na fotky hotových výrobků. Děkujeme všem, kteří se do této sbírky zapojili!

Jana Škubalová, SIRIRI o.p.s. přebírá vlnu od dárkyně

Ženy v Baoru během ateliérů ručních prací

 

3 krabice semen do Bangui

SAR je velice úrodná země, kde prší momentálně 9 měsíců v roce. Je to tedy země jak dělaná pro zemědělství. Přesto tam leží spousta půdy ladem a polovina obyvatel trpí hladem. Jedním z důvodů je špatná dostupnost semen, která jsou z velké většiny dovážena z různých koutů světa.

Děkujeme tímto slovenské firmě Moravoseed Slovakia za zaslání 3 krabic semen různých druhů zemědělských plodin: ředkvičky, mrkev, rajčata…. Poslouží zejména pedagogické farmě při střední zemědělské škole v Bangui. Tam již jednotlivé druhy testují a hodně z nich již velice dobře vyrostlo. Děkujeme!

Krabice dorazily do cíle

 

Už to roste!

 

5 krabic dioptrických brýlí do Bouaru

Před rokem se nám ozvala ZOO Liberec s neobvyklou prosbou: „Máme tady 5 velkých krabic dioptrických brýlí. Jsou roztříděné, změřené a vyčištěné. Neměli byste o ně zájem?“. Ověřili jsme tedy situaci s našimi partnery, kteří nám sdělili, že pokud jsou brýle takto připravené, zájem by o ně měli.

Zde vysvětlíme kontext: v SAR je pouze jedna optika v hlavním městě, ta poskytuje služby obdobné českým optikám bohužel ale také za podobné ceny, což si většina obyvatel nemůže dovolit. V zemi je pouze 7 očních lékařů, z toho jich je většina právě v hlavním městě. Na severozápadě země u hranic s Kamerunem ve městě Bouar funguje jediná oční ordinace mimo hlavní město. Tam ordinuje starší lékařský asistent, který byl proškolen pro základy práce očního lékaře. Má přístroje na změření očních vad (a dioptrií), ale nemá přístroje na úpravy brýlí. Může tedy pouze vzít již hotové brýle a předat je potřebnému člověku. Navíc se hodí pouze ty brýle, jejichž obě dvě skla mají stejné dioptrie, nejsou tam cylindry ani posunuté osy. Dioptrie musí být mezi 0,25-4 na dálku či na blízko. Proto musí být při příjezdu do Afriky již všechny brýle změřené, nadepsané a vyčištěné. Ty, co nevyhovují těmto základním požadavkům, jsou totiž na místě nepoužitelné. Vzhledem ke složitosti a ceně dopravy by podobné zaslání představovalo jen promarněné prostředky.

Naše organizace bohužel již nyní nemá kapacitu se sběrem, měřením, čištěním, třídením a expedicí zabývat, proto již sbírky brýlí neorganizujeme. Děkujeme moc za pochopení.

Tímto moc děkujeme ZOO Liberec za skvělou a příkladnou spolupráci!

Dana Sobotková ze ZOO Liberec a Ludmila Böhmová ze SIRIRI, o.p.s.

         

Oční lékař v Bouar otevírá krabice a předává brýle potřebnému pacientovi