Výsledky voleb ve Středoafrické republice

Ve Středoafrické republice (SAR) se 27. prosince 2020 konaly první prezidentské volby od doby, kdy byl v roce 2019 mezi vládou a ozbrojenými skupinami uzavřen mír. Volby byly však probíhajícím konfliktem značně ovlivněny. Rebelové v zemi obsadili řadu velkých měst, ve kterých se střelbou snažili zastrašit voliče, a znemožnit jim přístup do volebních místností. V některých městech došlo již v předvečer voleb k pálení hlasovacích lístků. Z bezpečnostních důvodů nebylo v SAR otevřeno 800 z celkem 5 408 volebních místností. Opozice proto požadovala, aby volby nebyly uznány za platné, protože se jich nemohla zúčastnit 1/3 občanů. Faustin-Archange Touadéra, který prezidentský post obhajoval, získal ve volbách 53 % hlasů. Vítězství Touadéra již potvrdil Ústavní soud, který zároveň zamítl žalobu 13 dalších kandidátů, podle kterých Touadéra volby vyhrál podvodem.

Nepokoje však pokračovaly i po uznání výsledků voleb a v zemi byl 22. ledna vyhlášen stav nouze. Armáda SAR se pokoušela s pomocí vojáků Francie, Ruska, Rwandy a OSN udržet rebely od hlavního města, které obklíčili a bránili jeho zásobování. Díky pravidelným dárcům mohla SIRIRI misionářům okamžitě poskytnout dar ve výši 5 000 EUR na nákup rýže pro 15 000 uprchlíků ve městě Bouar v době, kdy byly stovky kamionů s humanitární pomocí zablokovány na hranicích země. Násilí, které v zemi volby způsobily, přimělo od začátku jejich konání již 200 000 obyvatel opustit své domovy (data k 21.2.2021). Podle údajů OSN je téměř polovina z tohoto počtu vysídlena v rámci země, 92 000 obyvatel uprchlo do Demokratické republiky Kongo a 13 200 do Kamerunu, Čadu a Konga.   

V úterý 30. března 2021 Touadéra přednesl slavnostní přísahu a stal se na dalších pět let prezidentem země. V rámci slavnostní řeči prohlásil, že: „Na konci tohoto mandátu nebudou na státním území žádné aktivní ozbrojené skupiny,“ a dodal: „chci, aby každý Středoafričan žil v míru a bezpečí.“

Foto Reuters.