Nová kolekce triček Ruku v ruce

Kreslí si děti ve Středoafrické republice? Těžko, odpovídali přátelé ze SIRIRI, kteří jezdí do Afriky. Jak by tam také děti mohly kreslit, když nemají žádné papíry, tužky, o pastelkách ani nemluvě. Dobře – ale kdyby kreslily, jaké by ty jejich obrázky byly? Byly by odlišné od kreseb vytvořených dětmi u nás?

Jak to celé vzniklo?

Příležitost tohle zjistit se naskytla až při delším pobytu koordinátorek programu Škola hrou v SAR Veroniky Boháčové a Julie Marešové.  V únoru 2020 zadaly několika středoafrickým dětem úkol nakreslit na tabulku křídou třeba dům, strom, auto, nebo něco jiného z jejich života, a také napsat příslušné slovo v sangu. Z fotografií obrázků jsem byla nadšená: motivy byly nakreslené moc pěkně a s mnoha detaily. Možná, že na děti jako inspirace působí i nástěnné kresby od českých umělců Davida Böhma a Jiřího Franty, kterými byly v minulých letech desítky škol v Bozoum a jeho okolí postupně vyzdobeny a které nahrazují částečně i chybějící učebnice. S obrázky jsem ale měla ještě jeden záměr. SIRIRI od počátku financuje část své činnosti prodejem triček s originálním potiskem v rámci benefičního obchodu Ruku v ruce, jehož hlavní myšlenkou je vzájemnost: dobřej sobě & pomoz druhým. SIRIRI garantuje, že z každého nákupu zákazník nejméně polovinou ceny podpoří projekty ve Středoafrické republice. Napadlo mě, že by některá dětská trička mohla být něčím jako „sango – českým slovníčkem“.

Dvojjazyčná trička

Učím výtvarnou výchovu na základní škole a vedu tam i výtvarný kroužek. Na jaře 2020 jsem tedy svým žákům z 1. stupně v rámci naší dobrovolné distanční výtvarky zadala za úkol nakreslit obrázky těch samých věcí, co kreslily africké děti, a také napsat dané slovo česky. Moji žáci se s nadšením pustili do práce. Ti starší již o Středoafrické republice hodně vědí, prodávali totiž ve prospěch „Školy hrou v SAR“ svoje výrobky na školních vánočních trzích, a dokonce vytvářeli sady číslovek k výuce matematiky pro několik tříd v Bozoum. V létě jsem pak vybrané africké i české motivy převedla do jednotné grafické podoby a vytvořila sestavy vždy devět obrázků na jedno téma. Snažila jsem se vystihnout dětský rukopis a zachovat všechny detaily. Při práci mě bavilo všímat si podobností i různosti zobrazení. Přemýšlela jsem, které grafické stereotypy používají české děti? Kolik domů má ve skutečnosti kulaté okénko ve štítě? A jaké společné znaky mají africké kresby? Například ananas: z devíti obrázků je sice každý trochu jiný a na první pohled nepoznáte, kde byl který nakreslený. Jen ty africké ananasy ale mají stopku!

Kupte si trička i vy

Příležitost k podobnému zkoumání máte nyní i vy, ANANAS, DA, KUTUKUTU, KEKE i SUSU jsou již vytištěné na taškách a dětských tričkách a připravené k prodeji v e-shopu Ruku v ruce (www.siriri.org/rukuvruce), kde kromě nejnovější kolekce najdete i spoustu originálních výrobků.