Bojují s nemorálním dluhovým byznysem i s negramotností v Africe. To jsou filantropové roku

Aktuálně.cz /

Ve volném čase dělají něco pro druhé, zkrátka proto, že by to tak mělo být. A že když mohou, tak rádi pomohou.

Vítězem kategorie Srdcař se stala Ludmila Böhmová, která přispívá ke zlepšení podmínek pro vzdělání dětí i učitelů ve Středoafrické republice. Ta je čtvrtou nejméně rozvinutou zemí na světě. Právě zde se rozhodla pomáhat občanská společnost Siriri, kterou paní Böhmová spoluzakládala.

„Středoafrická republika je úplně zapomenutá země, dokonce má přízvisko ‚sirotci rozvojové pomoci‘. Pokud tam nehrozí genocida či občanská válka, tak si krize v zemi nikdo nevšímá,“ řekla v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz 63letá žena.

Účast na projektu pro ni znamenala zcela zásadní životní zlom. V 56 letech odešla do předčasného důchodu, aby mohla jezdit pomáhat, kdy bude třeba. A odjela na svou první africkou misi. Od roku 2011 do dneška tam už byla dvanáctkrát. Spolu s kolegy se v zemi zasloužila o zásadní vymýcení negramotnosti.

„Od začátku mě okouzlila myšlenka, že by ta cena mohla dát vědět o Středoafrické republice i o Siriri a naší pomoci,“ říká k Ceně Via Bona.

Více zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cena-via-bona-filantropove-a-srdcari-nadace-via/r~b23bb02c5d1111e88c44ac1f6b220ee8/?redirected=1526967651