Pro zájemce o dění ve Středoafrické republice jsme v SIRIRI připravili chronologii nejdůležitějších momentů v nedávném vývoji země. Tu můžete najít níže na této stránce. Informace čerpáme jak z uznávaných médií a na místě působících světových organizací, tak osobních kontaktů přímo ve Středoafrické republice.

Máte návrhy na doplnění chronologie? Napište nám.

 

Vývoj situace v SAR

26. 6. 2022

Mírová mise MINUSCA zahájila operaci s cílem chránit civilní obyvatelstvo. S podporou mírotvorců z Rwandy a Zambie se MINUSCE následně podařilo vyhnat rebely z města na severovýchodě země, kde válečný konflikt probíhá již devátým rokem.

30. 5. 2022

Poslanci odhlasovali v pátek 30. května zrušení trestu smrti, aby však zákaz trestu smrti začal platit, musí jej nejdříve jako zákon vydat prezident Touadéra. Trest smrti nebyl v SAR oficiálně vykonán od roku 1981, přesto si ale země ponechala možnost jeho udělení. Mezinárodní organizace Amnesty International, která ve světě monitoruje dodržování lidských práv, tuto zprávu velmi uvítala a doporučila prezidentovi, aby zákon o zrušení trestu smrti přijal.

16. 5. 2022

Před Zvláštní trestní soud (Special Criminal Court – SCC) byli postaveni tři muži, kteří jsou bývalými členy 3R, jedné z nejmocnějších ozbrojených skupin v SAR, a kteří jsou obviněni z válečných zločinů. SCC vznikl s podporou OSN v roce 2015 a jeho hlavním cílem je vynést rozsudky v případech válečných zločinů a zločinech proti lidskosti, které měly být na územé SAR spáchány od roku 2003.

4. 5. 2022

Ministr hospodářství Ndoba uvedl v prohlášení, že situace ohledně veřejných financí v SAR je alarmující a finanční budoucnost země vypadá velmi nejistě. Jako jeden z hlavních důvodů uvedl ubývající externí financování, na kterém byla země do značné míry závislá.

30. 4. 2022

V hlavním městě Bangui se sešli stovky demonstrantů, jejichž hlavním požadavkem byla ústavní změna, která by dovolila současnému prezidentovi Touadérovi kandidovat i v následujícím funkčním obdobím. To by pro Touadéru znamenalo možnost stát se prezidentem již potřetí v řadě. Dle současné legislativní úpravy není totiž možné, aby prezident vykonával svoji funkci déle než po dobu dvou funkčních období. Touadéra zároveň uvedl, že se mu na podporu této změny podařilo sehnat již přes 600.000 podpisů, které oficiální cestou předal Národnímu shromáždění s žádostí o revizi ústavy.

27. 4. 2022

SAR přijala kryptoměnu za své zákonné platidlo a stala se tak po Salvatoru teprve druhou zemí na světě, která se k takovému kroku rozhodla. Kryptoměnu pojmenovala Sango (po jednom ze svých úředních jazyků) a prezident Touadéra kryptoměnu označil za digitální zlato. Přitom ale téměř 90 % středoafrické populace nemá vůbec přístup k internetu.

4. 2. 2022

Velitel výcvikové mise Evropské unie ve Středoafrické republice oznámil, že činnost v zemi bude obnovena pouze v případě, že síly Středoafrické republiky přestanou být zaměstnávány v rámci skupiny Wagnerovci.

20. 12. 2021

Evropská unie pozastavuje svoji výcvikovou misi pro středoafrické ozbrojené síly poté co zjistila značné pochybení v nedodržování lidských práv a vliv polovojenské skupiny známé jako Wagnerovci.

24. 6. 2021

OSN označila situaci v SAR za velmi zoufalou humanitární situaci. V zemi dle dostupných dat trpí více než polovina obyvatel nedostatkem potravin a 1,8 milionu obyvatel v SAR potřebuje humanitární pomoc.

23. 6. 2021

Spojené státy americké, Spojené království a Francie obvinily ruské žoldáky z toho, že operují po boku sil Středoafrické republiky, porušují lidská práva civilistů a brání mírovým operacím OSN. Rusko okamžitě tato obvinění odmítlo a odsoudilo západní státy za zapojení se do „protiruského boje“.

31. 5. 2021

Dnešním dnem v SAR začíná očkování proti Covid-19. Středoafrická republika patří k jedné z posledních zemí, která vakcínu proti Covid-19 obdržela. První dávky vakcíny SAR získala díky Iniciativě COVAX, která zemi poskytla v květnu 60 000 dávek vakcíny AstraZeneca. Iniciativa COVAX má na starost zařídit, aby byly vakcíny proti Covidu-19 dostupné pro všechny státy světa bez ohledu na jejich bohatství. Chudé země jsou v získávání vakcín často odkázány právě na pomoc od bohatých zemí.

2. 4. 2021

Ozbrojená skupina 3R, která je členem povstalecké koalice usilující o svržení režimu prezidenta Faustina Archange Touadéry, oznámila smrt svého vůdce Sidikiho Abasse. Abass dle jejich vyjádření umřel na následky zranění, která utrpěl během listopadového útoku.

21. 3. 2021

François Bozizé (bývalý prezident SAR) se stal novým vůdcem rebelů ve Středoafrické republice. Bozizé převzal vedení Koalice vlastenců pro změnu, která byla vytvořena v prosinci 2020, tj. před prezidentskými volbami, a sdružuje šest hlavních povstaleckých skupin, které ovládají dvě třetiny Středoafrické republiky.

Leden 2021

Nepokoje v SAR pokračují i po uznání výsledků voleb a v zemi byl 22. ledna vyhlášen stav nouze. Armáda SAR se snaží s pomocí vojáků Francie, Ruska, Rwandy a OSN udržet rebely od hlavního města, které obklíčili a brání jeho zásobování. Rebelům, kteří se nazývají Koalice vlastenců za změnu (CPC), se daří ovládat ⅔ země. Násilí, které v zemi volby způsobily, přimělo od začátku jejich konání opustit 200 000 obyvatel své domovy

Prosinec 2020

OSN, Francie a také další mezinárodní neziskové organizace se obávají, že stovky polovojenských jednotek, které přispěchaly v prosinci na pomoc strádající armádě prezidenta Touadéry v boji s rebelskými vojsky, jsou ve skutečnosti „žoldáci“ soukromé skupiny známé jako Wagnerovci. V zemi tak existují obavy, že středoafrická vláda dala zemi pod kontrolu této ruské skupiny, která výměnou za vojenskou podporu „drancuje“ zdroje v SAR.

27. 12. 2020

V SAR se uskutečnily prezidentské volby, které byly značně ovlivněny probíhajícím konfliktem. Rebelové v zemi obsadili řadu velkých měst, ve kterých se střelbou snažili zastrašit voliče, a znemožnit jim přístup do volebních místností. V některých městech došlo již v předvečer voleb k pálení hlasovacích lístků. Z bezpečnostních důvodů proto nebylo v SAR otevřeno 800 z celkem 5 408 volebních místností. Ve volbách obhájil svůj mandát současný prezident Touadera. Opozice a jeho hlavní oponent Anicet-Georges Dologuélé požadovali, aby volby nebyly uznány za platné, protože se jich nemohla zúčastnit 1/3 občanů. Vítězství prezidenta Touadéry však potvrdil Ústavní soud, který zároveň zamítl žalobu 13 dalších kandidátů, podle kterých Touadéra volby vyhrál podvodem.

12. 9. 2020

V Bangui došlo na nečekanou soukromou schůzku mezi bývalým prezidentem Středoafrické republiky Françoisem Bozizém a jeho dlouholetým úhlavním nepřítelem Michelem Djotodiou, který se ujal své pozice poté, co ho před sedmi lety sesadil od moci prostřednictvím koalice Seléka. Bozizé byl až do prosince 2019 v exilu. Navíc na něho byly uvalily sankce ze strany OSN kvůli podezření z podpory skupiny sebeobrany Anti-balaka.

9. 5. 2020

Do SAR přiletělo letadlo s nákladem od Evropské komise, které by mělo SAR pomoci s bojem proti Covid-19.

14. 3. 2020

Byl potvrzený první Covid-19 pozitivní případ v SAR.

17. 2. 2020

Již několik týdnů jsou tři vysocí představitelé MINUSCA, kteří jsou odpovědní za navazování kontaktů mezi ozbrojenými skupinami a středoafrickou vládou, ze strany obyvatelstva SAR obviňováni z manipulace krize v zemi. Více než tisícovka mladých lidí demonstrovala na takzvaném kruhovém objezdu OSN v Bangui a požadovala jejich vyhoštění ze země.

19. 12. 2019

Do Bangui se dnes vrátil po nuceném exilu, kam byl v roce 2013 vyhnán, bývalý prezident François Bozizé. S jeho návratem vyvstala řada otázek včetně té, jestli se Bozizé pokusí zapojit do nadcházejících prezidentských voleb.

30. 10. 2019

Mezinárodní humanitární skupina Doktoři bez hranic pozastavila část svých operací ve Středoafrické republice poté, co její kancelář a její členy o víkendu přepadli ozbrojení lupiči. Vedoucí mise organizace ve Středoafrické republice Karine Robert uvedl, že aktivity, které byly ve městě Bria pozastaveny, jsou hlavně primární péče.

28. 10. 2019

Silné deště v posledních týdnech způsobily neobvyklé zvýšení hladiny řeky Oubangi a tím i vlnu záplav, která již z domovů vyhnala téměř 30 000 obyvatel SAR.

26. 9. 2019

Mírová mise OSN MINUSCA zahájila ve SAR operaci proti ozbrojené skupině, která podepsala mírovou dohodu s Bangui, ale i přesto pokračuje ve zvyšování své nezákonné činnosti. Operace má za cíl zatlačit skupinu 3R zpět do oblastí, které jsou pro ni na základě mírové dohody podepsané v únoru určeny.

15. 8. 2019

Strana bývalého středoafrického prezidenta Francoise Bozize je nyní oficiálně opoziční stranou. Vyplývá to z jejího jednání, na kterém se straničtí funkcionáři rozhodli postavit stranu jako demokratickou opozici.

6. 2. 2019

Byla podepsána mírová dohoda mezi vládou SAR a zástupci 14 ozbrojených skupin. Dohoda má ukončit násilí a obnovit bezpečnost v SAR. Strany dohody se zavázaly k odzbrojení, dodržování lidských práv a ochraně civilního obyvatelstva.

21. 8. 2018

Rusko a Středoafrická republika podepíší dohodu o vojenské spolupráci, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko letos dodalo lehké zbraně bezpečnostním silám Středoafrické republiky a uvedlo, že na jejich výcvik vyslalo 175 vojenských a civilních instruktorů.

1.7. 2018

Byli zabiti tři ruští novináři a to údajně při práci na dokumentu o Wagnerovcích, žoldnéřské společnosti napojené na Kreml. Existují obavy, že tato skupina operuje také v SAR.

17.1. 2018

Mezinárodní výbor Červeného kříže varuje, že situace v SAR se zhoršuje a více než polovina místních obyvatel potřebuje humanitární pomoc. Každý pátý člověk v SAR byl podle Červeného kříže vyhnán ze svého domova kvůli eskalujícímu násilí. V zemi je nejvyšší úroveň vysídlení od vypuknutí krize v roce 2013.

Listopad 2017

Rada bezpečnosti OSN prodloužila mandát mírové mise MINUSCA v SAR o další rok a rozšířila misi na zhruba 13 000 vojáků a policistů.

24. 10. 2017

Do SAR dnes přijel generální tajemník OSN Antonio Guterres, aby navštívil 12 500 příslušníků mírových sil OSN v zemi. Guterresova návštěva přichází v době, kdy násilí mezi muslimskými a křesťanskými milicemi v zemi velmi zesílilo.

28. 9. 2017

Prezident Faustin-Archange Touadera ve středu předstoupil před Radou OSN pro lidská práva, kde odmítl tvrzení o genocidě ve své zemi.

6. 5. 2017

Jako reakce na narůstající násilí se ze SAR stahuje řada humanitárních organizací, např. Solidarités International, Intersos či Danish Church Aid. Celý konflikt však nejvíce dopadá na civilní obyvatelstvo. Dle dat OSN kvůli narůstajícímu násilí bylo donuceno opustit své domovy více jak 1 milion lidí. Lze předpokládat, že stažení těchto organizací ze SAR přispěje k dalšímu prohloubení humanitární krize.

27. 1. 2017

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu IMF Christine Lagardeová, vyzvala mezinárodní společenství, aby podpořilo úsilí o hospodářskou obnovu SAR. Lagardeová navštívila SAR, kde se setkala s prezidentem Faustinem-Archangem Touadérou a dalšími úředníky, aby zhodnotila jaké kroky může IMF přijmout na podporu ekonomiky SAR.

16. 12. 2016

Mírová mise OSN MINUSCA uvedla, že země od srpna zaznamenala „alarmující nárůst“ porušování lidských práv, dle dostupných dat bylo zabito nejméně 100 lidí.

2. 12. 2016

Prezident Faustin Archange Toudera v předvečer oslav 56 let nezávislosti země vyzval ozbrojené skupiny k jednání o odzbrojení.

28. 9. 2016

Nejméně deset lidí zemřelo po propuknutí onemocnění opičími neštovicemi na východě SAR.

11. 8. 2016

Ministerstvo zdravotnictví SAR ve svém oznámení potvrdilo obavy z propuknutí cholery. Ve svém prohlášení dálo uvedlo, že vláda přijala všechna nezbytná opatření a vyzvala obyvatelstvo, aby ve snaze zastavit epidemii dodržovalo řádnou hygienu.

15. 7. 2016

Francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že francouzští vojáci v říjnu ukončí tříletou vojenskou mírovou operaci v SAR. Mírová operace byla zahájena v prosinci 2013 s cílem ukončit rivalské střety, které začaly, když muslimští bojovníci Seleka svrhli tehdejšího prezidenta Francoise Bozizeho, což vyvolalo odvetu ze strany křesťanských milicí Anti-balaka.

20. 2. 2016

Bývalý premiér SAR Faustin-Archange Touadera byl prohlášen za vítěze druhého kola prezidentských voleb, které se konalo minulý víkend. Získal 62,71 % hlasů proti svému soupěři Anicet-Georges Dologuele.

30. 12. 2015

V SAR proběhlo první kolo prezidentských voleb, z něhož postoupili dva kandidáti: Anicet Georges Dologuélé a Faustin Archange Touadéra. Dologuélé byl za vlády prezidenta A. – F. Patassého v letech 1999 – 2001 premiérem země. I druhý kandidát Touadéra byl premiérem, a sice za vlády F. Bozizého, v letech 2008 – 2013. Sčítání hlasů v celé zemi zabralo několik dní. Po vyhlášení výsledků se šířilo mnoho neověřených informací a stížností, např. o dvou stech tisících nezapočítaných hlasech a o postoupení třech jiných kandidátů. Druhé kolo voleb je naplánované na 31. ledna.

15. 12. 2015

Vůdce muslimských povstalců Noureddine Adam vyhlásil v pondělí na severu Středoafrické republiky autonomní stát. Jmenovat se má Republika Logone. Vyhlášení státu ale nemělo žádné důsledky a území nadále je součástí SAR.

30. 11. 2015

Do hlavního města Bangui se vydal papež František, aby vyzval křesťany a muslimy k uzavření míru. Tuto návštěvu se papež rozhodl uskutečnit i přes varování tajných služeb na základě bezpečnostního rizika, které v SAR panuje

28. 9. 2015

V noci z pátku 25. září došlo v Bangui k nepokojům, které narušily relativní klid trvající od loňského října. Skupina banditů zabila mladého muslima, což vyvolavo sérii útoků dvou znepřátelelných skupin banditů. Podle některých zdrojů se počet obětí dosud vyšplhal na 36 mrtvých a asi stovku zraněných.

5. 12. 2014

Francie, bývalý kolonizátor SAR, bude postupně snižovat počet svých vojáků v zemi. Důvodem je velikost mise MINUSCA, jejíž vojáci by postupně měli naplnit počet 12 000 a postupné zlepšování situace, jak jej uvádí gen. Bellot, vůdčí postava francouzské mise Sangaris. Počet vnitřně vysídlených osob se podle něj a jemu dostupných zdrojů snížil na polovinu, demonstruje to např. uprchlický tábor na letišti M´Poko, kde se počet uprchlíků snížil ze 100 na 20 tisíc. Počet zabavených zbraní je asi 8 tisíc. Podobně se vyjadřuje i Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), který provádí šetření severně od Bangui: „Obyvatelstvo se postupně vrací, přestože obyvatelé některých vesnic v této oblasti žijí stále v buši. Obyvatel, kteří potřebují humanitární pomoc, je ale stále kolem 2,7 milionu.
(zdroj: www.journaldebangui.com)

 

27. 11. 2014

26. listopadu došlo k propuštění 26 osob, unesených a 8 týdnů zadržovaných rebely, kteří požadovali propuštění jednoho ze svých vůdců, vězněného rok a půl v Kamerunu. Byl mezi nimi i polský misionář o. Mateusz Dziedzic. Významný podíl na tom mělo úsilí polské diplomacie, středoafrické, francouzské a kamerunské vlady, konžského prezidenta a Vatikánu.
(zdroj: www.journadebangui.com)

 

25. 11. 2014

Jedna ze skupin rebelů, která vznikla pod rukama bývalého vůdce Séléky, M. Djotodii, oznámila konec bojů a snahu zapojit se do mírového dialogu se státními orgány.
(zdroj: www.journaldebangui.com)

 

16. 10. 2014

Po dalších násilnostech v Bangui, kvůli kterým přišli o život civilisté, se objevily nepotvrzené spekulace o selhávání rwandských příslušníků MINUSCY. Starosta města Tagbale tvrdí, že jednotky sice brání rezidenci prezidentky Samba-Panzy, podcenili však údajně obranu přístupových cest do okolních rezidenčních oblastí a umožnili tak další masakry. Mluvčí celé mise za OSN toto obvinění jednoznačně odmítá.
(zdroj: www.aljazeera.com)

 

11. 10. 2014

V bojích, které pokračují v hlavním městě od minulého týdne, bylo zraněno 6 členů mírové mise MINUSCA. RB OSN volá po zesílení mise.

 

9 – 10. 10. 2014

V Bangui došlo k novým střetům mezi příslušníky Séléky a Anti-balaky. Výsledkem je minimálně 7 mrtvých civilistů a desítky zraněných, další obyvatelé museli opustit své domovy, několik domů a obchodů bylo vypáleno. Útok poprvé zasáhl i do řad mírové mise OSN; byl zabit pákistánský voják v roli pozorovatele, několik dalších vojáků bylo zraněno. Útočníci nejsou známi. V Bangui mimo to zůstávají na silnicích barikády, ovládané Anti-balakou. Pravděpodobným záměrem může být příprava na útok proti zbylým muslimům ve městě.

Počet obětí na životech se jen za letošní rok vyšplhal už na 5 tisíc.

(zdroje: www.bbc.co.uk; www.journaldebangui.com; www.hrw.com)

 

26. 9. 2014

Na 5 tisíc jednotek MISCA už se přidalo k mírové misi modrých přileb MINUSCA. Od prvního dne jejich nasazení se zdá, že se jim daří zajišťovat klid na cestách do hlavního města, aby připravily půdu pro přesun všech 12 tisíc jednotek, což je plná kapacita mise OSN.

 

25. 9. 2014

Mezinárodní trestní soud zahájil formální vyšetřování „nekonečného seznamu zvěrstev“, o nichž byly za dobu trvání středoafrického konfliktu nashromážděny důkazy.

 

16. 9. 2014

Od dubna avizovaná mírová mise OSN MINUSCA začíná a „modré přilby“ začínají pomalu proudit do země. Do 30. dubna 2015 by měly být kompletní. Vystřídáno bude téměř 8 tisíc vojáků dosavadní mise MISCA, k nimž přibydou ještě další 4 tisíce vojáků a policistů. Ti by měli zajistit stabilizaci celé situace, ukončení bojů a násilností a napomoci k obnovení míru. Operovat budou ze třech regionálních velitelství ve městech Bria, Bouar a Kaga Bandoro.
Více informací včetně aktualizujícího komentáře naleznete v našem článku pro Rozvojovku.

 

1. 9. 2014

Séléka vyloučila několik svých členů, kteří byli součástí provizorně sestavené vlády.

 

29. 8. 2014

Premiér Mahamat Kamoun oznámil ustavení komise, která bude dohlížet na příměří, uzavřené mezi Sélékou a Anti-balakou.

 

21. 8. 2014

Pět lidí včetně jednoho místního pracovníka Červeného kříže bylo zabito při potyčkách v muslimské čtvrti mezi místními obyvateli a vojáky Evropské unie.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-28887074)

 

18. 8. 2014

Naplňování mírových dohod z Konga-Brazzavile se zpomaluje. Vytvoření nové vlády pod vedením nově jmenovaného premiéra má týdenní zpoždění, Séléka nového premiéra odmítá uznat a jedna její frakce na severu země dokonce vypověděla mírové dohody. Anti-balaka údajně zatím vyčkává na další postup.
(zdroj: http://www.jeuneafrique.com/Article/ARTJAWEB20140818171024/)

 

10-11. 8. 2014

V SAR byl jmenován nový premiér. Stal se jím na jmenování prezidentky C. Samba-Panzy muslim a bývalý náčelník štábu M. Djotodii, Mahamat Kamoun. Nejvážnějším kandidátem byl Francii blízký muslim Karim Meckassoua; toho ale výrazně odmítla Séléka, protože byl ministrem ve vládě za prezidenta Bozizého.

Jedná se o první krok k uklidnění situace v zemi na základě mírového fóra v Kongu-Brazzavile, kde obě znepřátelené skupiny, Séléka i Anti-balaka, deklarovaly ochotu složit zbraně a spolu s prezidentkou se pokusit o znovunastolení klidu a míru. Není však jisté, zda bude premiér přijat kladně všemi stranami.

Rebelská koalice Séléka ale jeho jmenování nepřijala.
(zdroj: http://www.rfi.fr/afrique/20140810-centrafrique-mahamat-kamoun-designe-premier-ministre-samba-panza/)

 

4. 8. 2014

Byl zahájen summit USA-Afrika, na němž jsou projednávány americké investice na černém kontinentě a otázky bezpečnosti a stability. Prezidentka SAR nebyla k jednáním přizvána pro embargo, které je na SAR uvaleno (nelegitimní vláda a prezident – platí do legitimních voleb v r. 2015). Dále platí embargo na prodej zbraní do SAR, zákaz cestování a zmrazení prostředků osobám, které RB OSN zapsala na list těch, kteří v SAR podkopávají mír a stabilitu a porušují zbrojní embargo.
(zdroj: http://www.nytimes.com/2014/08/05/world/africa/us-africa-summit-reading-list.html?_r=2; https://www.gov.uk/government/publications/financial-sanctions-central-african-republic)

 

24. 7. 2014

V Kongu-Brazzavile byl mezi Sélékou a Anti-balakou dojednán klid zbraní. Séléka v dohodě ustoupila od svého záměru rozdělit zemi na dvě části, muslimskou (převážně sever) a křesťanskou. Velmi brzy byl však porušen ve městě Bambari, kde došlo k dalším incidentům mezi oběma skupinami, a to i přes přítomnost francouzských jednotek. Prezident Konga-Brazzavile však dohodu i přesto považuje za první krok k ukončení konfliktu, který za sebou zanechává zničenou zemi už více než rok.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-28457599)

 

10. 7. 2014

Lidsko-právní organizace Amnesty International vydala report, v němž jmenuje osoby, zodpovědné za páchání násilí v zemi. Mezi nejméně 20 jmény jsou mj. svržený prezident Francois Bozizé, vůdce rebelů Michael Djotodia nebo Nourredine Adam, který vedl bezpečnostní složky Séléky. Zodpovídat se před soudem ze zločinů by se měli jak členové rebelské skupiny, tak Anti-balaky.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-28252542; report: http://www.amnesty.org/en/library/info/AFR19/006/2014/en)

 

24. 6. 2014

Rozbroje v zemi neustávají. Při ozbrojeném útoku převážně křesťanské milice Anti-balaka zahynulo nejméně 17 lidí.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-28001595)

 

6. 6. 2014

OSN navazuje na svůj report z počátku roku 2014 a oznamuje zjištění porušování mezinárodního humanitárního práva, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se dle důkazů dopustily a dopouštějí obě znesvářené strany konfliktu.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-27727465)

 

4. 6. 2014

Středoafrické autority zakázaly posílání textových mobilních zpráv. Údajným cílem je snaha o obnovení pořádku a bezpečnosti, spíše se však jedná o reakci na rozsáhlé demonstrace v hlavním městě Bangui, které byly svolávány právě prostřednictvím SMS zpráv.
(zdroj: http://www.bbc.co.uk/search/news/?q=central+african+republic&search_form=in-page-search-form)

 

28-30. 5. 2014

Útoky na kostel a mešitu v Bangui.
(zdroj: http://www.bbc.co.uk/search/news/?q=central+african+republic&search_form=in-page-search-form)

 

22. 5. 2014

Kritická situace, v níž se nacházejí uprchlíci ze SAR, se výrazně dotýká především dětí. UNHCR uvádí, že na 40% dětí, které přišly do uprchlických táborů v Kamerunu, je podvyživených.
(zdroj: http://unhcr.org/g-537dfe0e9)

 

20. 5. 2014

Séléka reorganizuje své síly a údajně sestavuje vlastní armádu a policejní jednotky. Ve městě Bambari už prý obsadila některé vládní budovy a zajistila je svými lidmi.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-27485051)

 

15. 5. 2014

Jen za poslední týden zahynulo v SAR na následky křesťansko-muslimských střetů na 31 lidí, mnoho z nich byli civilisté.
(zdroj: http://www.reuters.com/article/2014/05/15/us-centralafrica-clashes-idUSBREA4E0P020140515)

 

13. 5. 2014

Uganda se chystá vyslat do SAR 400 vojáků na podporu africké mise MISCA.
(zdroj: http://www.newvision.co.ug/news/655500-uganda-to-send-400-peacekeeping-troops-to-car.html)

 

11. 5. 2014

UNICEF odhaduje, že v SAR působilo nebo působí kolem 6 000 dětských vojáků, z toho více než polovina na straně rebelské koalice Séléka.
(zdroj: http://graphics.latimes.com/child-soldiers/)

 

1. 5. 2014

Jednotky EU převzaly od francouzských vojáků kontrolu nad letištěm, kde se nachází tábor pro desetitisíce uprchlíků a vnitřně vysídlených Středoafričanů. Jedná se o jejich první větší zásah v zemi.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-27237155)

 

28. 4. 2014

Pokračují odsuny muslimského obyvatelstva. Jen z hlavního města Bangui bylo za ozbrojeného dohledu mírových sil v tento den odvedeno na 1 200 muslimů.

Konflikt zasáhl i do nemocnice Lékařů bez hranic, kde byli vedle 19 civilistů hanebně zabiti i 3 pracovníci této organizace. Za útokem pravděpodobně stojí rebelové z koalice Séléka.

 

25. 4. 2014

Ministerstvo zahraničních věcí ČR schválilo potravinovou pomoc pro SAR. Její zajištění ve výši 3 milionů Kč má na starost Světový potravinový fond.

 

16. 4. 2014

Problematické vojsko Čadu, které se účastnilo vojenské mise AU v SAR bylo ze země definitivně staženo. Obvinění hovořila o pomoci rebelům a střelbě do civilistů v Bangui na konci března, která si vyžádala na 30 obětí a 300 zraněných.

 

10. 4. 2014

OSN jednomyslně schválila mírovou misi MINUSCA pro SAR o síle 10 000 vojáků a 1 800 policistů, která tento úkol převezme od jednotek Africké unie. Francouzské jednotky o síle 2 000 vojáků mají nyní za cíl tuto misi všemi dostupnými prostředky podpořit. Podstatou nové mise OSN je v první řadě ochrana civilního obyvatelstva a znovunastolení míru a vlády zákona, vedle toho samozřejmě ochrana lidských práv, odzbrojení všech skupin, které v SAR páchají násilí a zajištění, že z jejich řad budou bezpodmínečně vyčleněny děti.

Mise OSN však nezačne být realizována dříve než 15. září 2014. Do té doby se MINUSCA bude formovat.

 

31. 3. 2014

Střelba čadských vojáků, vyslaných do SAR za účelem pomoci Čaďanům SAR opustit, má údajně na svědomí 24 lidských životů v Bangui. Vojáci byli obviněni z podpory rebelské koalice Séléka; většina mrtvých byli křesťané.

Hromadné útoky tak obecně pokračují; 28. 3. bylo na pohřbu v Bangui zabito granátem 11 lidí. Viníkem pravděpodobně bývalí bojovníci Séléka.
(zdroje: http://www.bbc.com/news/world-africa-26810796, http://www.bbc.com/news/world-africa-26790719)

 

28. 3. 2014

Počet Středoafričanů, kteří museli v důsledku konfliktu opustit své domovy, narostl o další desetitisíce lidí na zhruba 1,15 milionu.

Počet vojáků v současné chvíli dosahuje asi 8 000 (z toho 6 000 AU, 2 000 Francie); situace se však neuklidňuje a RB OSN je žádána o navýšení počtu mírových sil na 12 000.
(zdroj: BBC – http://www.bbc.com/news/world-africa-26790719)

 

26. 3. 2014

V reakci na zabití vojáka AU a násilnosti, páchané Anti-balakou i na těch, kteří se v SAR snaží o uklidnění situace, vyhlašuje MISCA otevřený boj skupinám Anti-balaka a od nynějška je považuje za nepřátelské, podle čehož s nimi hodlá jednat.

 

10. 3. 2014

OSN zahájila vyšetřování porušování lidských práv a násilí v SAR.
(zdroj: BBC – http://www.bbc.com/news/world-africa-26515759)

 

6. 3. 2014

Ve státech sousedících se SAR pokračuje formování uprchlických táborů, jen na jihu Čadu už jich je pět, v celé zemi je pak celkově kolem 80 tisíc středoafrických uprchlíků.
Celkový počet uprchlíků ze SAR do okolních zemí se blíží 300 tisícům lidí (z toho jich přes 66 tisíc ze SAR uprchlo od 1. 12. 2013), více než jedna třetina jich putuje do Kamerunu.
(zdroje: UNHCR – http://www.unhcr.org/52fa46209.html; http://www.unhcr.org/pages/49e45c226.html)

 

3. 3. 2014

Na úrovni CCCM (Camp Coordinator and Camp Management) a mezinárodních sil MISCA a Sangaris probíhají společná jednání o bezpečnostní situaci uprchlíků a vnitřně vysídlených osob v SAR a okolních státech. Vnitřně vysídlené osoby, žijící v současné době žijí na letišti v M´Poko, jsou do těchto jednání také zapojeny.

V tentýž den vystupuje generální tajemník OSN Pan Ki-moon s projevem, v němž označuje situaci v SAR za „drasticky se měnící“. Radě bezpečnosti OSN také doporučuje zorganizování a vyslání dalších mírových jednotek, známých jako „modré přilby“, a to v počtu 10 tisíc, a k nim navíc 1 820 policistů.
(český zdroj: tyden.cz – http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/afrika/sef-osn-chce-vyslat-do-bangui-dalsich-10-tisic-modrych-prileb_300035.html#.Ux8ZHfl5NyN; zahraniční zdroj: UNHCR – http://www.unhcr.org/52fa46209.html)

 

20. 2. 2014

Situace v SAR si jen za poslední tři měsíce vyžádala již téměř 1 000 obětí na životech, celkově muselo své domovy opustit na jeden milion obyvatel; z celkového počtu 4,6 milionu obyvatel SAR se již bez pomoci neobejde více než polovina
(zdroj: Al Jazeera – http://www.aljazeera.com/indepth/interactive/2014/02/mapping-central-african-republic-bloodshed-2014220135628374426.html )

 

19. 2. 2014

Na letišti M´Poko v hlavním městě Bangui se nachází již kolem 60 tisíc vnitřně vysídlených obyvatel
(zdroj: Lékaři bez hranic – http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/2014/stredoafricka_republika/mezinarodni-snahy-chranit-civilisty-selhavaji.php)

 

18. 2. 2014

Dle odhadů již ze SAR uteklo do Kamerunu, Čadu, Demokratické republiky Kongo (DRK) a Konga-Brazzavile na 80 – 100 tisíc uprchlíků, z toho nejvíce (kolem 60 tisíc) do DRK; jen za období mezi prvním a desátým únorem odešlo směrem do Kamerunu 9 tisíc uprchlíků
(zdroj: Lékaři bez hranic – http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/2014/stredoafricka_republika/uprchlicka-krize-zasahuje-sousedni-zeme.php)

 

14. 2. 2014

Francie rozhoduje o navýšení počtu svých jednotek o dalších 400 vojáků

 

13. 2. 2014
Pod dohledem jednotek MISCA uvolněn celní přechod do Kamerunu ve vesnici Bang, který nově místo rebelů kontroluje Anti-balaka
Prezidentka Samba-Panza oznámila, že vyráží do boje proti Anti-balaka, jejichž odvetné násilnosti musí být zastaveny

 

12. 2. 2014

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun vyjádřil obavu z možného rozdělení země v důsledku sektářského násilí a vyzval mezinárodní síly k boji s eskalujícími zvěrstvy

 

11. 2. 2014
Další útoky, rebely vypáleny vesnice mezi Bangem a Ngaundaye i přes žádosti o ochranu směrem k vojenským jednotkám

 

7. 2. 2014
Hlavní prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) oznámila zahájení předběžného vyšetřování válečných zločinů v SAR

 

5. 2. 2014
K násilnostem se uchylují už i vojáci; v hlavním měste Bangui byl příslušníky středoafrické armády (FACA) brutálně zlynčován muž, podezřelý ze spolupráce se Sélékou

 

2. 2. 2014
Po chvílích relativního klidu v Bozoum obnovení násilností, útok dokonce již na vojáka z MISCA

 

27. 1. 2014
Znovuotevření škol v Bozoum po zhruba měsíci jejich nefungování

 

21. 1. 2014
Byla zvolena nová dočasná prezidentka, Catherina Samba-Panza. Všeobecné volby by se měly uskutečnit v první polovině roku 2015.
Stále však dochází ke mstám a násilnostem, a to jak v hlavním městě (kde dochází k rabování a lynčování někdejších skutečných i domnělých příslušníků Séléka), tak i v odlehlejších oblastech (např. Bocaranga), v nichž probíhá odsun muslimského obyvatelstva do Čadu a Jižního Súdánu za asistence vojáků MISCA.

 

20. 1. 2014
Rada pro zahraniční vztahy EU schválila zahájení příprav vojenské operace s cílem obnovit bezpečnost v zemi a podpořit africkou misi MISCA (jinak také nazývanou AFISM-CAR), zároveň rozhodla o vyslání zhruba 500 vojáků; na jednání UNDP (Rozvojový program OSN) byla schválena nová finanční podpora pro SAR ve výši půl miliardy dolarů

 

12. 1. 2014
Francouzská armáda dojednává dočasné příměří v Bangui i v dalších větších městech na jihozápadě země.
Dochází ke spontánnímu i organizovanému exodu muslimských obyvatel z některých oblastí země, zejména kvůli stupňujícímu se nátlaku původně křesťanských milic anti-balaka.

Situací v SAR se na popud jednotného hlasování ministrů zahraničí všech členských států začíná zabývat i Evropská unie. Zvažuje vyslání vlastní vojenské podpory misi Africké unie.

 

10. 1. 2014
Po výrazném tlaku zástupců Africké unie na summitu v Čadu odstoupuje ze své funkce prezidenta Michel Djotodia. Důvodem je naprostá neschopnost nové vlády udržet v zemi pořádek a kontrolovat někdejší vzbouřence.

 

Prosinec 2013
Díky tlaku fancouzských jednotek a MISCA Séléka ztrácí pozice v mnoha městech, ale vede to spíše ke stupňování agrese vůči civilnímu obyvatelstvu.
V zemi panuje kritická humanitární situace. Nachází se zde aktuálně 500 tis. vnitřních uprchlíků, polovina ze 4,6 milionu obyvatel akutně potřebuje humanitární pomoc. Na letišti v Bangui je 45 tis. lidí. Humanitární pomoc poskytují Lékaři bez hranic, misie a další nevládní organizace.
Pozorovatelé z celého světa varují před nebezpečím genocidy.

 

13. 12. 2013
Na výzvu francouzských jednotek a vojenské mise MISCA (dříve FOMAC) se mají všichni příslušníci bývalé Séléka stáhnout do kasáren a složit zbraně, čemuž se podrobuje jen malá část.

 

10. 12. 2013
Hlavní město navštívil při cestě z pohřbu Nelsona Mandely Francois Hollande a promluvil o nutnosti okamžitě zastavit násilí páchané zejména na civliním obyvatelstvu.

 

6. 12. 2013
Po extrémním vystupňování násilí v Bangui dává francouzský prezident Hollande souhlas k okamžitému zahájení operace Sangaris.

 

5. 12. 2013
Rada bezpečnosti OSN udělila francouzským jednotkám mandát k mírovému zásahu v SAR.

 

28. 11. 2013
Objevují se první zprávy, že francouzská vláda zahajuje operaci Sangaris s cílem uklidnit situaci v SAR.

 

19. 11. 2013
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Radu bezpečnosti k vyslání mírových sborů do SAR.

 

Říjen 2013
Formují se protimuslimské milice zvané anti-balaka („proti-mačetám“). Dochází k další eskalaci násilí, zejména v odlehlejších oblastech.

 

30. 10. 2013
OSN při zářijovém Valném shromáždění věnuje mimořádnou pozornost situaci v SAR, vážně zvažuje vyslání modrých přileb, rozhoduje se o organizaci výcviku těchto složek.

 

30. 8. 2013
Na jediné mezinárodní letiště v SAR přišlo kolem pěti tisíc lidí v naději na alespoň částečnou ochranu ze strany 400 francouzských vojáků, kteří střeži letiště. Provoz letiště byl zastaven, vzniká improvizovaný uprchlický tábor.

 

19. 8. 2013
Michel Djotodia složil v Bangui prezidentskou přísahu, prozatím pro přechodné osmnáctiměsíční období.

 

10. 7. 2013
Počet „ex-rebelů“ se dle sčítání zvýšil z původních 5 000 rebelů na 25 000 mužů z řad místního obyvatelstva, kteří se tímto způsobem snažili vyhnout násilnému jednání ze strany rebelů.
Vláda složenou z představitelů Séléka není schopna rebely kontrolovat, dochází ke svévolným násilným útokům.

 

1. 7. 2013
Ozbrojená skupina Séléka je oficiálně rozpuštěna, má být zahájeno odzbrojování za asistence vojenských sil Africké unie, FOMAC.

 

28. 5. 2013
Dva měsíce po státním převratu v SAR nefunguje administrativní správa, jsou uzavřeny školy a všechny veřejné instituce. V zemi, kde dosud vládlo dobré soužití muslimských a křesťanských komunit, roste etnické a především náboženské napětí. Je patrné vměšování se Čadu a Sudánu do vnitřních záležitostí SAR, většina rebelů jsou cizinci. Jsou blokovány ekonomické a další rozvojové aktivity, ze země v obavě o bezpečí odcházejí investoři i neziskové organizace.

 

19. 4. 2013
Francouzský ministr zahraničních věcí Laurent Fabius a čadský prezident vyslovují krajní znepokojení se situací v SAR a nesouhlas se samozvanými představiteli. Obě země deklarují připravenost pomoci k nastolení pořádku v SAR.

 

13. 4. 2013
Národní rada přechodu aklamativně volí prezidentem SAR jediného kandidáta, vůdce rebelů Séléka Michela Djotodiu, čímž legitimizuje stávající situaci. Na volbě se nepřímo odmítli podílet zástupci některých církví a organizací, kteří kritizovali i složení Národní rady.

 

11. 4. 2013
Je vytvořena takzvaná Národní rada přechodu (Conseil national de transition), která má do demokratických voleb nahrazovat Národní shromáždění.

 

1. 4. 2013
Premiér Nicolas Tiangaye jmenoval novou vládu národní jednoty složenou z členů Séléka, bývalé opozice a doposud politicky nečinných. Samozvaný prezident Michel Djotodia si vyhradil post ministra obrany, přičemž znovu potvrdil, že míní vést zemi do roku 2016.

 

27. 3. 2013
V hlavním městě Bangui roste počet loupeží, rabování a násilí. Séléka usiluje o získání kontroly nad všemi většími městy, kde dochází k dalším násilnostem. Mnoho nevládních organizací opustilo SAR, nefungují školy, zdravotnická zařízení ani obchod.

 

24. 3. 2013
Rebelové obsazují Bangui. Prezident Bozizé utíká do Kamerunu, novým samozvaným prezidentem se stává dosavadní vůdce Séléka, Michel Djotodia. Na výzvu francouzského prezidenta Francoise Hollanda zůstává zachována původní koaliční vláda

 

22. 3. 2013
Séléka obsazuje Bossangoa, jedno z klíčových měst na spojnici hlavního města a Kamerunu.

Šíří se vlna uprchlictví civilního obyvatelstva do Konga a Kamerunu. Mnoho lidí opuští vesnice a města, aby se ukryli v buši. Biskupové SAR upozorňují mezinárodní organizace na hrozící humanitární krizi.
Podle deníku Avvenire.it rebelové deklarovali jako jeden ze svých cílů nastolení islámského režimu v SAR. Oběťmi rabování jsou křesťanské instituce, misie, komunitní centra, což naznačuje náboženský podtext rebelie.

 

17. 3. 2013
Séléka kontroluje zhruba 2/3 obydleného území SAR. Odmítá složit zbraně s poukazem na nedodržování dohod z Libreville novou vládou národní jednoty, přestože v této vládě sama participuje. Stanovuje třídenní ultimátum, jehož nedodržení má vést k útoku na hlavní město.

 

11. 3. 2013
Podepsána Librevillská dohoda mezi vládou prezidenta Bozizého, Sélékou a demokratickou opozicí. Potvrzuje Bozizého prezidentský mandát do roku 2016. Zavazuje do roka k uspořádání parlamentních voleb a ke vzniku přechodné vlády s účastí rebelů a premiérem z řad demokratické opozice. Rebelové se zavazují ke stažení z okupovaných měst a postupnému odzbrojování (Program DDR).

 

Leden 2013
V obsazených městech a jejich okolí se objevují případy rabování i zabití, Séléka hrozí útokem na hlavní město. Do SAR přicházejí posily jednotek Africké unie zejména z Jihoafrické republiky.

 

25. – 26. 12. 2012
Séléka kontroluje města Bria, Ndélé, Mbré, Ouada, přibližuje se na 400 km od hlavního města Bangui. Je napadena francouzská ambasáda, USA a další země odvolávají své diplomaty.

 

12. 12. 2012
Vzniká Séléka, koalice povstaleckých ozbrojených skupin, kritizující vládu prezidenta Francoise Bozizé, t.č. rok a půl po znovuzvolení. Dochází k prvním ozbrojeným střetům.