Pro zájemce o dění ve Středoafrické republice jsme v SIRIRI připravili chronologii nejdůležitějších momentů v nedávném vývoji země. Tu můžete najít níže na této stránce. Informace čerpáme jak z uznávaných médií a na místě působících světových organizací, tak osobních kontaktů přímo ve Středoafrické republice.

Máte návrhy na doplnění chronologie? Napište nám.

 

Vývoj situace v SAR

30. 12. 2015

V SAR proběhlo první kolo prezidentských voleb, z něhož postoupili dva kandidáti: Anicet Georges Dologuélé a Faustin Archange Touadéra. Dologuélé byl za vlády prezidenta A. – F. Patassého v letech 1999 – 2001 premiérem země. I druhý kandidát Touadéra byl premiérem, a sice za vlády F. Bozizého, v letech 2008 – 2013. Sčítání hlasů v celé zemi zabralo několik dní. Po vyhlášení výsledků se šířilo mnoho neověřených informací a stížností, např. o dvou stech tisících nezapočítaných hlasech a o postoupení třech jiných kandidátů. Druhé kolo voleb je naplánované na 31. ledna.

15. 12. 2015

Vůdce muslimských povstalců Noureddine Adam vyhlásil v pondělí na severu Středoafrické republiky autonomní stát. Jmenovat se má Republika Logone. Vyhlášení státu ale nemělo žádné důsledky a území nadále je součástí SAR.

28. 9. 2015

V noci z pátku 25. září došlo v Bangui k nepokojům, které narušily relativní klid trvající od loňského října. Skupina banditů zabila mladého muslima, což vyvolavo sérii útoků dvou znepřátelelných skupin banditů. Podle některých zdrojů se počet obětí dosud vyšplhal na 36 mrtvých a asi stovku zraněných.

5. 12. 2014

Francie, bývalý kolonizátor SAR, bude postupně snižovat počet svých vojáků v zemi. Důvodem je velikost mise MINUSCA, jejíž vojáci by postupně měli naplnit počet 12 000 a postupné zlepšování situace, jak jej uvádí gen. Bellot, vůdčí postava francouzské mise Sangaris. Počet vnitřně vysídlených osob se podle něj a jemu dostupných zdrojů snížil na polovinu, demonstruje to např. uprchlický tábor na letišti M´Poko, kde se počet uprchlíků snížil ze 100 na 20 tisíc. Počet zabavených zbraní je asi 8 tisíc. Podobně se vyjadřuje i Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), který provádí šetření severně od Bangui: „Obyvatelstvo se postupně vrací, přestože obyvatelé některých vesnic v této oblasti žijí stále v buši. Obyvatel, kteří potřebují humanitární pomoc, je ale stále kolem 2,7 milionu.
(zdroj: www.journaldebangui.com)

 

27. 11. 2014

26. listopadu došlo k propuštění 26 osob, unesených a 8 týdnů zadržovaných rebely, kteří požadovali propuštění jednoho ze svých vůdců, vězněného rok a půl v Kamerunu. Byl mezi nimi i polský misionář o. Mateusz Dziedzic. Významný podíl na tom mělo úsilí polské diplomacie, středoafrické, francouzské a kamerunské vlady, konžského prezidenta a Vatikánu.
(zdroj: www.journadebangui.com)

 

25. 11. 2014

Jedna ze skupin rebelů, která vznikla pod rukama bývalého vůdce Séléky, M. Djotodii, oznámila konec bojů a snahu zapojit se do mírového dialogu se státními orgány.
(zdroj: www.journaldebangui.com)

 

16. 10. 2014

Po dalších násilnostech v Bangui, kvůli kterým přišli o život civilisté, se objevily nepotvrzené spekulace o selhávání rwandských příslušníků MINUSCY. Starosta města Tagbale tvrdí, že jednotky sice brání rezidenci prezidentky Samba-Panzy, podcenili však údajně obranu přístupových cest do okolních rezidenčních oblastí a umožnili tak další masakry. Mluvčí celé mise za OSN toto obvinění jednoznačně odmítá.
(zdroj: www.aljazeera.com)

 

11. 10. 2014

V bojích, které pokračují v hlavním městě od minulého týdne, bylo zraněno 6 členů mírové mise MINUSCA. RB OSN volá po zesílení mise.

 

9 – 10. 10. 2014

V Bangui došlo k novým střetům mezi příslušníky Séléky a Anti-balaky. Výsledkem je minimálně 7 mrtvých civilistů a desítky zraněných, další obyvatelé museli opustit své domovy, několik domů a obchodů bylo vypáleno. Útok poprvé zasáhl i do řad mírové mise OSN; byl zabit pákistánský voják v roli pozorovatele, několik dalších vojáků bylo zraněno. Útočníci nejsou známi. V Bangui mimo to zůstávají na silnicích barikády, ovládané Anti-balakou. Pravděpodobným záměrem může být příprava na útok proti zbylým muslimům ve městě.

Počet obětí na životech se jen za letošní rok vyšplhal už na 5 tisíc.

(zdroje: www.bbc.co.uk; www.journaldebangui.com; www.hrw.com)

 

26. 9. 2014

Na 5 tisíc jednotek MISCA už se přidalo k mírové misi modrých přileb MINUSCA. Od prvního dne jejich nasazení se zdá, že se jim daří zajišťovat klid na cestách do hlavního města, aby připravily půdu pro přesun všech 12 tisíc jednotek, což je plná kapacita mise OSN.

 

25. 9. 2014

Mezinárodní trestní soud zahájil formální vyšetřování „nekonečného seznamu zvěrstev“, o nichž byly za dobu trvání středoafrického konfliktu nashromážděny důkazy.

 

16. 9. 2014

Od dubna avizovaná mírová mise OSN MINUSCA začíná a „modré přilby“ začínají pomalu proudit do země. Do 30. dubna 2015 by měly být kompletní. Vystřídáno bude téměř 8 tisíc vojáků dosavadní mise MISCA, k nimž přibydou ještě další 4 tisíce vojáků a policistů. Ti by měli zajistit stabilizaci celé situace, ukončení bojů a násilností a napomoci k obnovení míru. Operovat budou ze třech regionálních velitelství ve městech Bria, Bouar a Kaga Bandoro.
Více informací včetně aktualizujícího komentáře naleznete v našem článku pro Rozvojovku.

 

1. 9. 2014

Séléka vyloučila několik svých členů, kteří byli součástí provizorně sestavené vlády.

 

29. 8. 2014

Premiér Mahamat Kamoun oznámil ustavení komise, která bude dohlížet na příměří, uzavřené mezi Sélékou a Anti-balakou.

 

21. 8. 2014

Pět lidí včetně jednoho místního pracovníka Červeného kříže bylo zabito při potyčkách v muslimské čtvrti mezi místními obyvateli a vojáky Evropské unie.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-28887074)

 

18. 8. 2014

Naplňování mírových dohod z Konga-Brazzavile se zpomaluje. Vytvoření nové vlády pod vedením nově jmenovaného premiéra má týdenní zpoždění, Séléka nového premiéra odmítá uznat a jedna její frakce na severu země dokonce vypověděla mírové dohody. Anti-balaka údajně zatím vyčkává na další postup.
(zdroj: http://www.jeuneafrique.com/Article/ARTJAWEB20140818171024/)

 

10-11. 8. 2014

V SAR byl jmenován nový premiér. Stal se jím na jmenování prezidentky C. Samba-Panzy muslim a bývalý náčelník štábu M. Djotodii, Mahamat Kamoun. Nejvážnějším kandidátem byl Francii blízký muslim Karim Meckassoua; toho ale výrazně odmítla Séléka, protože byl ministrem ve vládě za prezidenta Bozizého.

Jedná se o první krok k uklidnění situace v zemi na základě mírového fóra v Kongu-Brazzavile, kde obě znepřátelené skupiny, Séléka i Anti-balaka, deklarovaly ochotu složit zbraně a spolu s prezidentkou se pokusit o znovunastolení klidu a míru. Není však jisté, zda bude premiér přijat kladně všemi stranami.

Rebelská koalice Séléka ale jeho jmenování nepřijala.
(zdroj: http://www.rfi.fr/afrique/20140810-centrafrique-mahamat-kamoun-designe-premier-ministre-samba-panza/)

 

4. 8. 2014

Byl zahájen summit USA-Afrika, na němž jsou projednávány americké investice na černém kontinentě a otázky bezpečnosti a stability. Prezidentka SAR nebyla k jednáním přizvána pro embargo, které je na SAR uvaleno (nelegitimní vláda a prezident – platí do legitimních voleb v r. 2015). Dále platí embargo na prodej zbraní do SAR, zákaz cestování a zmrazení prostředků osobám, které RB OSN zapsala na list těch, kteří v SAR podkopávají mír a stabilitu a porušují zbrojní embargo.
(zdroj: http://www.nytimes.com/2014/08/05/world/africa/us-africa-summit-reading-list.html?_r=2; https://www.gov.uk/government/publications/financial-sanctions-central-african-republic)

 

24. 7. 2014

V Kongu-Brazzavile byl mezi Sélékou a Anti-balakou dojednán klid zbraní. Séléka v dohodě ustoupila od svého záměru rozdělit zemi na dvě části, muslimskou (převážně sever) a křesťanskou. Velmi brzy byl však porušen ve městě Bambari, kde došlo k dalším incidentům mezi oběma skupinami, a to i přes přítomnost francouzských jednotek. Prezident Konga-Brazzavile však dohodu i přesto považuje za první krok k ukončení konfliktu, který za sebou zanechává zničenou zemi už více než rok.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-28457599)

 

10. 7. 2014

Lidsko-právní organizace Amnesty International vydala report, v němž jmenuje osoby, zodpovědné za páchání násilí v zemi. Mezi nejméně 20 jmény jsou mj. svržený prezident Francois Bozizé, vůdce rebelů Michael Djotodia nebo Nourredine Adam, který vedl bezpečnostní složky Séléky. Zodpovídat se před soudem ze zločinů by se měli jak členové rebelské skupiny, tak Anti-balaky.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-28252542; report: http://www.amnesty.org/en/library/info/AFR19/006/2014/en)

 

24. 6. 2014

Rozbroje v zemi neustávají. Při ozbrojeném útoku převážně křesťanské milice Anti-balaka zahynulo nejméně 17 lidí.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-28001595)

 

6. 6. 2014

OSN navazuje na svůj report z počátku roku 2014 a oznamuje zjištění porušování mezinárodního humanitárního práva, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se dle důkazů dopustily a dopouštějí obě znesvářené strany konfliktu.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-27727465)

 

4. 6. 2014

Středoafrické autority zakázaly posílání textových mobilních zpráv. Údajným cílem je snaha o obnovení pořádku a bezpečnosti, spíše se však jedná o reakci na rozsáhlé demonstrace v hlavním městě Bangui, které byly svolávány právě prostřednictvím SMS zpráv.
(zdroj: http://www.bbc.co.uk/search/news/?q=central+african+republic&search_form=in-page-search-form)

 

28-30. 5. 2014

Útoky na kostel a mešitu v Bangui.
(zdroj: http://www.bbc.co.uk/search/news/?q=central+african+republic&search_form=in-page-search-form)

 

22. 5. 2014

Kritická situace, v níž se nacházejí uprchlíci ze SAR, se výrazně dotýká především dětí. UNHCR uvádí, že na 40% dětí, které přišly do uprchlických táborů v Kamerunu, je podvyživených.
(zdroj: http://unhcr.org/g-537dfe0e9)

 

20. 5. 2014

Séléka reorganizuje své síly a údajně sestavuje vlastní armádu a policejní jednotky. Ve městě Bambari už prý obsadila některé vládní budovy a zajistila je svými lidmi.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-27485051)

 

15. 5. 2014

Jen za poslední týden zahynulo v SAR na následky křesťansko-muslimských střetů na 31 lidí, mnoho z nich byli civilisté.
(zdroj: http://www.reuters.com/article/2014/05/15/us-centralafrica-clashes-idUSBREA4E0P020140515)

 

13. 5. 2014

Uganda se chystá vyslat do SAR 400 vojáků na podporu africké mise MISCA.
(zdroj: http://www.newvision.co.ug/news/655500-uganda-to-send-400-peacekeeping-troops-to-car.html)

 

11. 5. 2014

UNICEF odhaduje, že v SAR působilo nebo působí kolem 6 000 dětských vojáků, z toho více než polovina na straně rebelské koalice Séléka.
(zdroj: http://graphics.latimes.com/child-soldiers/)

 

1. 5. 2014

Jednotky EU převzaly od francouzských vojáků kontrolu nad letištěm, kde se nachází tábor pro desetitisíce uprchlíků a vnitřně vysídlených Středoafričanů. Jedná se o jejich první větší zásah v zemi.
(zdroj: http://www.bbc.com/news/world-africa-27237155)

 

28. 4. 2014

Pokračují odsuny muslimského obyvatelstva. Jen z hlavního města Bangui bylo za ozbrojeného dohledu mírových sil v tento den odvedeno na 1 200 muslimů.

Konflikt zasáhl i do nemocnice Lékařů bez hranic, kde byli vedle 19 civilistů hanebně zabiti i 3 pracovníci této organizace. Za útokem pravděpodobně stojí rebelové z koalice Séléka.

 

25. 4. 2014

Ministerstvo zahraničních věcí ČR schválilo potravinovou pomoc pro SAR. Její zajištění ve výši 3 milionů Kč má na starost Světový potravinový fond.

 

16. 4. 2014

Problematické vojsko Čadu, které se účastnilo vojenské mise AU v SAR bylo ze země definitivně staženo. Obvinění hovořila o pomoci rebelům a střelbě do civilistů v Bangui na konci března, která si vyžádala na 30 obětí a 300 zraněných.

 

10. 4. 2014

OSN jednomyslně schválila mírovou misi MINUSCA pro SAR o síle 10 000 vojáků a 1 800 policistů, která tento úkol převezme od jednotek Africké unie. Francouzské jednotky o síle 2 000 vojáků mají nyní za cíl tuto misi všemi dostupnými prostředky podpořit. Podstatou nové mise OSN je v první řadě ochrana civilního obyvatelstva a znovunastolení míru a vlády zákona, vedle toho samozřejmě ochrana lidských práv, odzbrojení všech skupin, které v SAR páchají násilí a zajištění, že z jejich řad budou bezpodmínečně vyčleněny děti.

Mise OSN však nezačne být realizována dříve než 15. září 2014. Do té doby se MINUSCA bude formovat.

 

31. 3. 2014

Střelba čadských vojáků, vyslaných do SAR za účelem pomoci Čaďanům SAR opustit, má údajně na svědomí 24 lidských životů v Bangui. Vojáci byli obviněni z podpory rebelské koalice Séléka; většina mrtvých byli křesťané.

Hromadné útoky tak obecně pokračují; 28. 3. bylo na pohřbu v Bangui zabito granátem 11 lidí. Viníkem pravděpodobně bývalí bojovníci Séléka.
(zdroje: http://www.bbc.com/news/world-africa-26810796, http://www.bbc.com/news/world-africa-26790719)

 

28. 3. 2014

Počet Středoafričanů, kteří museli v důsledku konfliktu opustit své domovy, narostl o další desetitisíce lidí na zhruba 1,15 milionu.

Počet vojáků v současné chvíli dosahuje asi 8 000 (z toho 6 000 AU, 2 000 Francie); situace se však neuklidňuje a RB OSN je žádána o navýšení počtu mírových sil na 12 000.
(zdroj: BBC – http://www.bbc.com/news/world-africa-26790719)

 

26. 3. 2014

V reakci na zabití vojáka AU a násilnosti, páchané Anti-balakou i na těch, kteří se v SAR snaží o uklidnění situace, vyhlašuje MISCA otevřený boj skupinám Anti-balaka a od nynějška je považuje za nepřátelské, podle čehož s nimi hodlá jednat.

 

10. 3. 2014

OSN zahájila vyšetřování porušování lidských práv a násilí v SAR.
(zdroj: BBC – http://www.bbc.com/news/world-africa-26515759)

 

6. 3. 2014

Ve státech sousedících se SAR pokračuje formování uprchlických táborů, jen na jihu Čadu už jich je pět, v celé zemi je pak celkově kolem 80 tisíc středoafrických uprchlíků.
Celkový počet uprchlíků ze SAR do okolních zemí se blíží 300 tisícům lidí (z toho jich přes 66 tisíc ze SAR uprchlo od 1. 12. 2013), více než jedna třetina jich putuje do Kamerunu.
(zdroje: UNHCR – http://www.unhcr.org/52fa46209.html; http://www.unhcr.org/pages/49e45c226.html)

 

3. 3. 2014

Na úrovni CCCM (Camp Coordinator and Camp Management) a mezinárodních sil MISCA a Sangaris probíhají společná jednání o bezpečnostní situaci uprchlíků a vnitřně vysídlených osob v SAR a okolních státech. Vnitřně vysídlené osoby, žijící v současné době žijí na letišti v M´Poko, jsou do těchto jednání také zapojeny.

V tentýž den vystupuje generální tajemník OSN Pan Ki-moon s projevem, v němž označuje situaci v SAR za „drasticky se měnící“. Radě bezpečnosti OSN také doporučuje zorganizování a vyslání dalších mírových jednotek, známých jako „modré přilby“, a to v počtu 10 tisíc, a k nim navíc 1 820 policistů.
(český zdroj: tyden.cz – http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/afrika/sef-osn-chce-vyslat-do-bangui-dalsich-10-tisic-modrych-prileb_300035.html#.Ux8ZHfl5NyN; zahraniční zdroj: UNHCR – http://www.unhcr.org/52fa46209.html)

 

20. 2. 2014

Situace v SAR si jen za poslední tři měsíce vyžádala již téměř 1 000 obětí na životech, celkově muselo své domovy opustit na jeden milion obyvatel; z celkového počtu 4,6 milionu obyvatel SAR se již bez pomoci neobejde více než polovina
(zdroj: Al Jazeera – http://www.aljazeera.com/indepth/interactive/2014/02/mapping-central-african-republic-bloodshed-2014220135628374426.html )

 

19. 2. 2014

Na letišti M´Poko v hlavním městě Bangui se nachází již kolem 60 tisíc vnitřně vysídlených obyvatel
(zdroj: Lékaři bez hranic – http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/2014/stredoafricka_republika/mezinarodni-snahy-chranit-civilisty-selhavaji.php)

 

18. 2. 2014

Dle odhadů již ze SAR uteklo do Kamerunu, Čadu, Demokratické republiky Kongo (DRK) a Konga-Brazzavile na 80 – 100 tisíc uprchlíků, z toho nejvíce (kolem 60 tisíc) do DRK; jen za období mezi prvním a desátým únorem odešlo směrem do Kamerunu 9 tisíc uprchlíků
(zdroj: Lékaři bez hranic – http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/2014/stredoafricka_republika/uprchlicka-krize-zasahuje-sousedni-zeme.php)

 

14. 2. 2014

Francie rozhoduje o navýšení počtu svých jednotek o dalších 400 vojáků

 

13. 2. 2014
Pod dohledem jednotek MISCA uvolněn celní přechod do Kamerunu ve vesnici Bang, který nově místo rebelů kontroluje Anti-balaka
Prezidentka Samba-Panza oznámila, že vyráží do boje proti Anti-balaka, jejichž odvetné násilnosti musí být zastaveny

 

12. 2. 2014

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun vyjádřil obavu z možného rozdělení země v důsledku sektářského násilí a vyzval mezinárodní síly k boji s eskalujícími zvěrstvy

 

11. 2. 2014
Další útoky, rebely vypáleny vesnice mezi Bangem a Ngaundaye i přes žádosti o ochranu směrem k vojenským jednotkám

 

7. 2. 2014
Hlavní prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) oznámila zahájení předběžného vyšetřování válečných zločinů v SAR

 

5. 2. 2014
K násilnostem se uchylují už i vojáci; v hlavním měste Bangui byl příslušníky středoafrické armády (FACA) brutálně zlynčován muž, podezřelý ze spolupráce se Sélékou

 

2. 2. 2014
Po chvílích relativního klidu v Bozoum obnovení násilností, útok dokonce již na vojáka z MISCA

 

27. 1. 2014
Znovuotevření škol v Bozoum po zhruba měsíci jejich nefungování

 

21. 1. 2014
Byla zvolena nová dočasná prezidentka, Catherina Samba-Panza. Všeobecné volby by se měly uskutečnit v první polovině roku 2015.
Stále však dochází ke mstám a násilnostem, a to jak v hlavním městě (kde dochází k rabování a lynčování někdejších skutečných i domnělých příslušníků Séléka), tak i v odlehlejších oblastech (např. Bocaranga), v nichž probíhá odsun muslimského obyvatelstva do Čadu a Jižního Súdánu za asistence vojáků MISCA.

 

20. 1. 2014
Rada pro zahraniční vztahy EU schválila zahájení příprav vojenské operace s cílem obnovit bezpečnost v zemi a podpořit africkou misi MISCA (jinak také nazývanou AFISM-CAR), zároveň rozhodla o vyslání zhruba 500 vojáků; na jednání UNDP (Rozvojový program OSN) byla schválena nová finanční podpora pro SAR ve výši půl miliardy dolarů

 

12. 1. 2014
Francouzská armáda dojednává dočasné příměří v Bangui i v dalších větších městech na jihozápadě země.
Dochází ke spontánnímu i organizovanému exodu muslimských obyvatel z některých oblastí země, zejména kvůli stupňujícímu se nátlaku původně křesťanských milic anti-balaka.

Situací v SAR se na popud jednotného hlasování ministrů zahraničí všech členských států začíná zabývat i Evropská unie. Zvažuje vyslání vlastní vojenské podpory misi Africké unie.

 

10. 1. 2014
Po výrazném tlaku zástupců Africké unie na summitu v Čadu odstoupuje ze své funkce prezidenta Michel Djotodia. Důvodem je naprostá neschopnost nové vlády udržet v zemi pořádek a kontrolovat někdejší vzbouřence.

 

Prosinec 2013
Díky tlaku fancouzských jednotek a MISCA Séléka ztrácí pozice v mnoha městech, ale vede to spíše ke stupňování agrese vůči civilnímu obyvatelstvu.
V zemi panuje kritická humanitární situace. Nachází se zde aktuálně 500 tis. vnitřních uprchlíků, polovina ze 4,6 milionu obyvatel akutně potřebuje humanitární pomoc. Na letišti v Bangui je 45 tis. lidí. Humanitární pomoc poskytují Lékaři bez hranic, misie a další nevládní organizace.
Pozorovatelé z celého světa varují před nebezpečím genocidy.

 

13. 12. 2013
Na výzvu francouzských jednotek a vojenské mise MISCA (dříve FOMAC) se mají všichni příslušníci bývalé Séléka stáhnout do kasáren a složit zbraně, čemuž se podrobuje jen malá část.

 

10. 12. 2013
Hlavní město navštívil při cestě z pohřbu Nelsona Mandely Francois Hollande a promluvil o nutnosti okamžitě zastavit násilí páchané zejména na civliním obyvatelstvu.

 

6. 12. 2013
Po extrémním vystupňování násilí v Bangui dává francouzský prezident Hollande souhlas k okamžitému zahájení operace Sangaris.

 

5. 12. 2013
Rada bezpečnosti OSN udělila francouzským jednotkám mandát k mírovému zásahu v SAR.

 

28. 11. 2013
Objevují se první zprávy, že francouzská vláda zahajuje operaci Sangaris s cílem uklidnit situaci v SAR.

 

19. 11. 2013
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Radu bezpečnosti k vyslání mírových sborů do SAR.

 

Říjen 2013
Formují se protimuslimské milice zvané anti-balaka („proti-mačetám“). Dochází k další eskalaci násilí, zejména v odlehlejších oblastech.

 

30. 10. 2013
OSN při zářijovém Valném shromáždění věnuje mimořádnou pozornost situaci v SAR, vážně zvažuje vyslání modrých přileb, rozhoduje se o organizaci výcviku těchto složek.

 

30. 8. 2013
Na jediné mezinárodní letiště v SAR přišlo kolem pěti tisíc lidí v naději na alespoň částečnou ochranu ze strany 400 francouzských vojáků, kteří střeži letiště. Provoz letiště byl zastaven, vzniká improvizovaný uprchlický tábor.

 

19. 8. 2013
Michel Djotodia složil v Bangui prezidentskou přísahu, prozatím pro přechodné osmnáctiměsíční období.

 

10. 7. 2013
Počet „ex-rebelů“ se dle sčítání zvýšil z původních 5 000 rebelů na 25 000 mužů z řad místního obyvatelstva, kteří se tímto způsobem snažili vyhnout násilnému jednání ze strany rebelů.
Vláda složenou z představitelů Séléka není schopna rebely kontrolovat, dochází ke svévolným násilným útokům.

 

1. 7. 2013
Ozbrojená skupina Séléka je oficiálně rozpuštěna, má být zahájeno odzbrojování za asistence vojenských sil Africké unie, FOMAC.

 

28. 5. 2013
Dva měsíce po státním převratu v SAR nefunguje administrativní správa, jsou uzavřeny školy a všechny veřejné instituce. V zemi, kde dosud vládlo dobré soužití muslimských a křesťanských komunit, roste etnické a především náboženské napětí. Je patrné vměšování se Čadu a Sudánu do vnitřních záležitostí SAR, většina rebelů jsou cizinci. Jsou blokovány ekonomické a další rozvojové aktivity, ze země v obavě o bezpečí odcházejí investoři i neziskové organizace.

 

19. 4. 2013
Francouzský ministr zahraničních věcí Laurent Fabius a čadský prezident vyslovují krajní znepokojení se situací v SAR a nesouhlas se samozvanými představiteli. Obě země deklarují připravenost pomoci k nastolení pořádku v SAR.

 

13. 4. 2013
Národní rada přechodu aklamativně volí prezidentem SAR jediného kandidáta, vůdce rebelů Séléka Michela Djotodiu, čímž legitimizuje stávající situaci. Na volbě se nepřímo odmítli podílet zástupci některých církví a organizací, kteří kritizovali i složení Národní rady.

 

11. 4. 2013
Je vytvořena takzvaná Národní rada přechodu (Conseil national de transition), která má do demokratických voleb nahrazovat Národní shromáždění.

 

1. 4. 2013
Premiér Nicolas Tiangaye jmenoval novou vládu národní jednoty složenou z členů Séléka, bývalé opozice a doposud politicky nečinných. Samozvaný prezident Michel Djotodia si vyhradil post ministra obrany, přičemž znovu potvrdil, že míní vést zemi do roku 2016.

 

27. 3. 2013
V hlavním městě Bangui roste počet loupeží, rabování a násilí. Séléka usiluje o získání kontroly nad všemi většími městy, kde dochází k dalším násilnostem. Mnoho nevládních organizací opustilo SAR, nefungují školy, zdravotnická zařízení ani obchod.

 

24. 3. 2013
Rebelové obsazují Bangui. Prezident Bozizé utíká do Kamerunu, novým samozvaným prezidentem se stává dosavadní vůdce Séléka, Michel Djotodia. Na výzvu francouzského prezidenta Francoise Hollanda zůstává zachována původní koaliční vláda

 

22. 3. 2013
Séléka obsazuje Bossangoa, jedno z klíčových měst na spojnici hlavního města a Kamerunu.

Šíří se vlna uprchlictví civilního obyvatelstva do Konga a Kamerunu. Mnoho lidí opuští vesnice a města, aby se ukryli v buši. Biskupové SAR upozorňují mezinárodní organizace na hrozící humanitární krizi.
Podle deníku Avvenire.it rebelové deklarovali jako jeden ze svých cílů nastolení islámského režimu v SAR. Oběťmi rabování jsou křesťanské instituce, misie, komunitní centra, což naznačuje náboženský podtext rebelie.

 

17. 3. 2013
Séléka kontroluje zhruba 2/3 obydleného území SAR. Odmítá složit zbraně s poukazem na nedodržování dohod z Libreville novou vládou národní jednoty, přestože v této vládě sama participuje. Stanovuje třídenní ultimátum, jehož nedodržení má vést k útoku na hlavní město.

 

11. 3. 2013
Podepsána Librevillská dohoda mezi vládou prezidenta Bozizého, Sélékou a demokratickou opozicí. Potvrzuje Bozizého prezidentský mandát do roku 2016. Zavazuje do roka k uspořádání parlamentních voleb a ke vzniku přechodné vlády s účastí rebelů a premiérem z řad demokratické opozice. Rebelové se zavazují ke stažení z okupovaných měst a postupnému odzbrojování (Program DDR).

 

Leden 2013
V obsazených městech a jejich okolí se objevují případy rabování i zabití, Séléka hrozí útokem na hlavní město. Do SAR přicházejí posily jednotek Africké unie zejména z Jihoafrické republiky.

 

25. – 26. 12. 2012
Séléka kontroluje města Bria, Ndélé, Mbré, Ouada, přibližuje se na 400 km od hlavního města Bangui. Je napadena francouzská ambasáda, USA a další země odvolávají své diplomaty.

 

12. 12. 2012
Vzniká Séléka, koalice povstaleckých ozbrojených skupin, kritizující vládu prezidenta Francoise Bozizé, t.č. rok a půl po znovuzvolení. Dochází k prvním ozbrojeným střetům.