Výroba mýdla

Naučit se novému řemeslu, podpora hygienických návyků, ale i ekonomická podpora stála za zrodem nového projektu výroby mýdla v Bozoum. Iniciátorkou je sestra Anne-Marie, ředitelka Denního stacionáře pro sirotky, která ke spolupráci přizvala zaměstnankyně stacionáře, které se podílí na tvůrčích aktivitách, a frekventantky z Centra pro vzdělávání žen Kana.

Palmy a arašídy jsou pro Středoafričany darem přírody. Slovo „mbourou“ má ve středoafrickém jazyce sango dva významy: palma a život. Palmy ve volné přírodě nevyžadují zvláštní péči a lze je využít celé (na výrobu oleje, másla, mýdla, ale také jako topivo). Zpracování plodů palmy olejné je ve Středoafrické republice doména žen, které právě výrobou mýdla mohou posílit rodinný rozpočet.

Mýdla se vyrábí v prostorách stacionáře a do výroby zapojují se starší děti. Část vyrobených mýdel dostávají sirotci, část je určena k prodeji. Cena jednoho mýdla se pohybuje mezi 100 – 125 CFA (což odpovídá 4 – 5 Kč).

Projekt výroby mýdel můžete symbolicky podpořit nákupem ručně vyráběného mýdla od českého certifikovaného výrobce na eshopu Ruku v ruce.

Projekt je v roce 2024 podpořen z prostředků SIRIRI ve výši 1000 Eur.